Gorseciki - oryginalne płytki podłogowe

GOR1

Nowy produkt

Gorseciki - Ikona modernizmu

Płytki są dostarczane na plastrach.
Zarówno kolorystyka jak i ułożenie płytek jest uzgadniane indywidualnie.

Więcej szczegółów

994 Przedmioty

890,00 zł brutto

Minimalną ilością w zamówieniu dla tego produktu jest 3

Więcej informacji

Prześlij nam swój projekt, odwiedź nas aby skomponować własnoręcznie wzór lub zadzwoń do nas : 533 878 290

Gorseciki - niewielkie płytki z gresu barwionego w masie o nietypowym kształcie : smukłej talii i przyjemnych dla oka krągłościach. Narodziły się w Holandii pod koniec lat 20tych XX. wieku i podbiły krajobraz polskich miast wraz z architekturą późnego funkcjonalizmu. Stały się nieoficjalnym symbolem przedwojennej Warszawy, Gdyni i Stalowej Woli. Dzisiaj, zyskawszy status kultowych, triumfalnie wracają na fali mody vintage.

Płytki są też znane jako Gorseciki Warszawskie lub jako Gorseciki Cementowe, co jest już jednak błednym stwierdzeniem, gdyż płytki nie są wykonywane w technologi takiej w jakiej są produkowane płytki cementowe

Dzisiaj prawie nikt nie kojarzy tej wdzięcznej nazwy tak adekwatnej i oczywistej wobec kształtu – „gorsety” to małe płytki z terakoty o wciętej „tali” i przyjemnych dla oka wypukłościach poza nią. Układano je pojedynczo, a nie cięto z metra jak np. maleńkie „iryski”, naklejane licem na arkusze papieru. Oryginalność tych kafelków polegała na zręcznym uzupełnianiu się wklęsłych i wypukłych krawędzi - stanowiły rodzaj terakoty dywanowej.
Wzory gorsecików spotykamy najczęściej w domach wielorodzinnych, przeważnie w sieniach, holach, na podestach, w kuchniach, łazienkach i WC. Kilka przykładów zastosowania gorsetów na willowych werandach, ale i na odkrytych tarasach przechodzących w niewielkie miejskie ogródki (Ochota, Mokotów) lub otwierających się na duże ogrody (Świder, Konstancin).

Gorseciki mogą być także dostarczone luzem.