Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Gorseciki - oryginalne płytki podłogowe
- Materiał: granitogres barwiony w masie.
- 704 płytki w 1m2
- Dostępne 10 kolorów.
- Wymiary 1 płytki: długość 44 mm, szerokość w najszerszym miejscu 36 mm, szerokość "w talii" 28 mm.
- Grubość gorsecika: 8mm
- Wymiary 1 plastra: ~ 302 mm x 302 mm
- Ilość gorsecików w 1 plastrze: 64 (8 sztuk x 8 sztuk)
- Produkt sprzedawany w plastrach, płytki układane we wzory wg indywidualnego projektu.
- Modele 3d- link
Gorseciki powstały w Holandii pod koniec lat 20tych XX wieku i podbiły krajobraz polskich miast wraz z architekturą późnego funkcjonalizmu. Stały się nieoficjalnym symbolem przedwojennej Warszawy, Gdyni i Stalowej Woli.
Dzisiaj, zyskawszy status kultowych, triumfalnie wracają na fali mody vintage. Płytki są też znane jako Gorseciki Warszawskie lub jako Gorseciki Cementowe, co jest już jednak błędnym stwierdzeniem, gdyż płytki nie są wykonywane w technologi takiej w jakiej są produkowane płytki cementowe
Dzisiaj prawie nikt nie kojarzy tej wdzięcznej nazwy tak adekwatnej i oczywistej wobec kształtu – „gorsety” to małe płytki z terakoty o wciętej „talii” i przyjemnych dla oka wypukłościach poza nią. Układano je pojedynczo, a nie cięto z metra jak np. maleńkie „iryski”, naklejane licem na arkusze papieru.
Oryginalność tych kafelków polegała na zręcznym uzupełnianiu się wklęsłych i wypukłych krawędzi - stanowiły rodzaj terakoty dywanowej. Wzory gorsecików spotykamy najczęściej w domach wielorodzinnych, przeważnie w sieniach, holach, na podestach, w kuchniach, łazienkach i WC. Kilka przykładów zastosowania gorsetów na willowych werandach, ale i na odkrytych tarasach przechodzących w niewielkie miejskie ogródki (Ochota, Mokotów) lub otwierających się na duże ogrody (Świder, Konstancin). Gorseciki mogą być także dostarczone luzem.
Kolor | Multikolor |
Zastosowanie | Podłogowe |
* Pola wymagane